Мегалитни паметници "Змейови къщи"
Тип: Архиеологически обект
Локация: Село Евренозово »
На английски: Megalithic monuments "Dragon Houses" »
Околностите на село Евренозово са наситени с много мегалитни паметници (долмени*) датиращи от X-IX в. пр. н. е. Намират се в местностите Меден (Бакърен) извор, Райков чукар и Лъките. Обикновено са разположени на места с панорамен изглед към региона и с вход, ориентиран на юг. Местните хора ги наричат "Змейови къщи", откъдето и дошло и името на селото - турската дума "Еврен" (змей/дракон)
През 2003 година, в голям некропол в местността Меден извор,е разкрита интересна каменна гробница, с полуцилиндричен свод и представителна фасада, с крепида и хоросанова замазка. Предполага се, че е от римската епоха или от началото на IV век. При изучаването й са открити останки (скелети) от поне 14 различни човека и една чаша. Тракийските традиции за погребване на мъртъвци в надгробни могили се запазват в Странджа до приемането на християнството.
В близост до гробницата се намира тракийско светилище от най-стар тип - "умбо" или "омфал" (от гръцки omphalos - пъп). Според вярвнията на Траките, тези места са били въображаем център (пъп) на света и свързващо звено между подземния свят, земята и горния свят. Идеята за Омфала обединява елементите на шаманизма, култа към камъка и вярата в една “Майка-Земя”.
Намиращата се в центъра на крепидата монолитна скала се приема за каменна запушалка на канал, свързващ вселенските равнища. На това място тракийските жреци са изпълнявали ритуали, свързани с орфическата религиозна система.
Долмени - мегалитни съоръжения, изградени от няколко положени отвесно каменни плочи, които образуват камера и са покрити с друга каменна плоча.