Изберете език bg en
Image From Bulgaria

Праисторическото селище и некропол Козарева могила

Праисторическото селище и некропол Козарева могила
Снимка: pomorie.bg
Тип: Архиеологически обект
Козарева могила край град Каблешково датира от началото на енеолита - V хил. пр. Хр. Разкопките на селищната могила са разкрили южните части на две големи, частично вкопани, сгради от късно- енеолитен период.  В тях са намерени много интересни и ценни предмети и съоръжения , за които се предполага че са използвани за производството на съдове.
До праисторическото селище е открит и некропол от ранния енеолит. В него са има единадесет гроба, четири, от които антични /III в. преди Хр./ и седем енеолитни /V хил. преди Хр./. Костите в два от античните гробове са деформирани в следствие на заболяване от сифилис, но при проучването е установено, че смъртта не е настъпила в следствие на сифилиса, а в по-късен етап.
Любопитен момент е, че в един от тези гробове е намерен скелет със силна деформация на единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е още едно доказателство за напредналото нивото на медицината.
Друга любопитна и рядка находка е откритата, в устата на един от погребаните,  дребна бронзова монета. Тя е на келтския владетел Кавар, управлявал между 219 и 200 г. пр. Хр. в Тракия.
Открити са също фрагменти от черепни кости, погребани в отделна яма. Върху един от тях има перфорирана дупчица, което се свързва с находките на черепни амулети – рондели, открити в селището. Те са направени от изрязани с формата на кръг парчета от човешки черепи с пробити в центъра дупки за окачане. Обработени са много добре, което предполага, че са правени от свежа кост. Това са първите такива находки от България,  но подобни находки са известни от Западна и Средна Европа още от XIX век. Не е ясно дали отделянето на част от черепа е било част от древен ритуал, или е направено нелегално, скоро след погребението, но за първи път има едновременно черепна кост, от която са вземани части за амулет и целият индивид погребан до нея.
По време на разкопките са открити още интересни предмети на бита – керамични съдове, метални находки, амфорни печати, каменен скиптър, кремъчно ядро, бижута от кости, миди и мрамор и фигурки на идоли и др. Намерените експонати от праисторическия период и античността (елинистическата епоха) и ще бъдат изложени в Исторически музей – Поморие и в НЧ „Атанас Манчев” – Каблешково.
Рейтинг: 5 от 0 до 5 - 1 глас(а).

5 снимки в галерията към статията

Още информация: Интересни места и забележителности "Архиеологически обект" (125) »

Надгробна могила "Злата могила" (Село Съдиево)
Тракийски некропол в могилата Шушманец (Град Шипка)
Скални Светилища в местности Големият и Малкият казан (Село Равен)
Антична Тракийска вила (Село Каснаково)
Античен град Залдапа (Село Абрит)
Вампирът от Созопол (Град Созопол)
Тракийски мегалити (Село Друмче)
Тракийска надгробна могила (Село Гагово)
Античен град Улпия Ескус (Село Гиген)
Пиркова кула (Град Кюстендил)
Кюнт Капу портал на Русчушката крепост (Град Русе)
Римски форум (Град Пловдив)
Скална църква "Св. Стефан" (Град Никопол)
Античен Римски град Диоклецианопол (Град Хисаря)
Късноантичен град Дионисополис (Град Балчик)
Царски долмен в местност Бялата трева (Село Хлябово)
Националният археологически резерват Кабиле (Село Кабиле)
Светилище на Асклепий Земидренски (Село Паталеница)
Най-старият слънчев часовник в света (Село Минерални бани)
Тракийско скално светилище Беглик Таш (Град Приморско)
Локация Град Каблешково
Каблешково
РЕМОНТИ Бургас
Ремонти на...
Фирми и обяви за ремонт сгради, апартаменти, автомобили, техника и електроника в Бургас


СПОНСОРСТВО
PayPal
Bulgarian Banks
Куриери БГ - куриерски фирми в България
Vidin Montana Vratsa Pleven Rousse Silistra Dobrich Varna Veliko Turnovo Razgrad Turgovishte Shoumen Bourgas Yambol Sliven Haskovo Stara Zagora Gabrovo Plovdiv Kardjali Smolyan Pazardjik Blagoevgrad Kyustendil Lovech Sofia City Sofia County Pernik