Праисторическото селище и некропол Козарева могила
Тип: Архиеологически обект
Локация: Град Каблешково »
На английски: Prehistoric settlement and necropolis Kozareva mound »
Козарева могила край град Каблешково датира от началото на енеолита - V хил. пр. Хр. Разкопките на селищната могила са разкрили южните части на две големи, частично вкопани, сгради от късно- енеолитен период. В тях са намерени много интересни и ценни предмети и съоръжения , за които се предполага че са използвани за производството на съдове.
До праисторическото селище е открит и некропол от ранния енеолит. В него са има единадесет гроба, четири, от които антични /III в. преди Хр./ и седем енеолитни /V хил. преди Хр./. Костите в два от античните гробове са деформирани в следствие на заболяване от сифилис, но при проучването е установено, че смъртта не е настъпила в следствие на сифилиса, а в по-късен етап.
Любопитен момент е, че в един от тези гробове е намерен скелет със силна деформация на единия долен крайник, а под него са намерени железни скоба и шайба, което е още едно доказателство за напредналото нивото на медицината.
Друга любопитна и рядка находка е откритата, в устата на един от погребаните, дребна бронзова монета. Тя е на келтския владетел Кавар, управлявал между 219 и 200 г. пр. Хр. в Тракия.
Открити са също фрагменти от черепни кости, погребани в отделна яма. Върху един от тях има перфорирана дупчица, което се свързва с находките на черепни амулети – рондели, открити в селището. Те са направени от изрязани с формата на кръг парчета от човешки черепи с пробити в центъра дупки за окачане. Обработени са много добре, което предполага, че са правени от свежа кост. Това са първите такива находки от България, но подобни находки са известни от Западна и Средна Европа още от XIX век. Не е ясно дали отделянето на част от черепа е било част от древен ритуал, или е направено нелегално, скоро след погребението, но за първи път има едновременно черепна кост, от която са вземани части за амулет и целият индивид погребан до нея.
По време на разкопките са открити още интересни предмети на бита – керамични съдове, метални находки, амфорни печати, каменен скиптър, кремъчно ядро, бижута от кости, миди и мрамор и фигурки на идоли и др. Намерените експонати от праисторическия период и античността (елинистическата епоха) и ще бъдат изложени в Исторически музей – Поморие и в НЧ „Атанас Манчев” – Каблешково.