Плаковски манастир "Св. Пророк Илия"
Плаковският манастир "Св. Пророк Илия" се намира на около 18 километра южно от град Велико Търново, близо до селата Плаково и Велчево и на на около два километра от Капиновския манастир "Св. Николай Мирликийски Чудотворец". Според преданията той е построен по време на Втората българска държава, по време на управлението на цар Асен.
Като повечето български манастири и този е разрушен след падането на България под турско робство, но по-късно (1450) е възстановен отново. По времето на съществуването си след това манастирът е бил многократно (1595, 1706, 1794) разграбван и опожаряван.
Плаковският манастир е свързан и с национално-освободителните борби на България. През 1835 г. тук са се провели серия от тайни срещи известни като Велчова завера, целящи организиране на освободително въстание. За съжаление организацията се проваля заради предателство, участниците са избити а манастирът - разрушен отново. Днес, за събитията от това време, напомня голяма мраморна плоча под манастирската камбанария, поставена послучай 100 годишнината от събитията. Надписът на нея гласи:
"Слава на героите, събрали се преди сто години и загинали за свободата на своя народ: Велчо Атанасов Джамджията от В. Търново, Иванаки Йонков Кюркчията от Враца, отец хаджи Сергий, игумен на манастира "Св. Илия", Кольо Гайтанджията от В. Търново, майстор Димитър от София, хаджи Йордан Брадата от Елена, даскал Андон Никопит от Македония и мнозина други родолюбци начело с кап. Георги Мамарчев от Котел, вдъхновител и организатор на заверата.
Български народен комитет, София, Великден, 1935 г."
Възстановяването на Плаковския манастир започнало през 1845 година, когато била построена манастирската църква "Св. Илия". Тя е с архитектура от т.нар. атонски тип, характерен за епохата на Втората българска държава. Църквата е с размери 19x7,5 метра, еднокорабна, с една абсида, шест масивни колони с капители и открит, засводен притвор.
През 1865 г. великият български строител майстор Колю Фичето изгражда величествена 26-метрова камбанария с красива декоративна зидария, каменна чешма и жилищни постройки. Жилищните постройки са унищожени от пожар през 1949 г.
В манастира са запазени стари ръкописни и старопечатни книги и икона от Захарий Зограф.
В наши дни Плаковският манастир е обявен за паметник на културата.