Земенски манастир Свети Йоан Богослов
Земенският манастир "Св. Йоан Богослов" се намира в долината на река Струма в Коньовска планина, близо до Земенския пролом, на 1 км юго-западно от град Земен. Манастирът е основан през XI век и е един от най-старите и най-ценни български паметници на културата.
Манастирският комплекс се състои от църква, камбанария и две сгради. Манастирската църква датира от самото създаване на манастира и е била реставрирана през 1354. Със своята дължина от 9,18 м., ширина 8,71 м и височина 7 метра (11,20 с купола) и почти кубична форма, църквата е забележителен паметник на българската средновековна архитектура. Подът й е покрит с разноцветни каменни плочи и антични тухли, a куполът е изграден от камък и се издига върху висок цилиндричен барабан.
Освен с интересната си архитектура, църквата е известна с древните си стенописи с библейски сцени от XIV век. Тук се намира и един от най-старите стенописи на известния български светец Иван Рилски. Подобно на Боянската църква и тук са изрисувани ктиторски портрети на Български боляри, между които на деспот Деян Драгаш и съпругата му Доя.
Земенската църква е обявена за паметник на българската архитектура и живопис, а Земенският манастир - за музей, филиал на Националния исторически музей.