Ритуал "Ваденето на Христос от гроба" (Великден)
"Ваденето на Христос от гроба" е уникален ритуал във Видинското село Сланотрън, който се разиграва от много години по време на Великден (твърди се че съществува откакто през 1906 г. е построена църквата "Успение Богородично" в селото). Ритуалът пресъздава по свой си начин Възкръсването на Христос. Част от действието се движи по разказите от библейската притча а други са местни интерпретации, но определено селската традиция предизвиква голям интерес и събира много гости от България и чужбина.
Представлението започва вечерта преди Великден. В изкопан "гроб" в двора на църквата се спуска голямата икона на която е изобразен Исус в човешки ръст. Гробът се охранява от двама римски войници с копия. Малко преди полунощ, към тях се приближават две момчета облечени като ангели с факли в ръце. В този момент иконата, която е завързана с въже на макара, започва бавно да се повдига и се показва над земята, като по този начин символично се онагледява Възкресението на Исус Христос.
Покосени от светлината и силата Божия, двамата пазачи, падат на земята и после изчезват. Дворът пред църквата се осветява и започва църковната служба.