Църква-костница Света Неделя
Църквата Света Неделя в град Батак е построена за 75 дена от местното население през 1813 г. Тя остава в Българската история с жестокото масово клане, организирано от Турците, над потърсилите тук убежище български семейства (вкл.деца, жени и старци) при потушаването на Априлското въстание 1876.
През Май 1876 Турските башибузуци, след като са потушили с кръв въстаниято в други региони, навлизат в Батак. След неколкодневни Турски зверства и мародейства, училището и църквата "Света Неделя" стават последните крепости за батачани. Защитата на църквата продължава три дена, след което оцелелите решават да излязат навън, разбирайки, че вътре са обречени. Когато отворят вратите на църквата започва безпощадно клане от чакащите ги навън башибузуци.
След действията си, османците опожаряват църквата. Изгарят иконите, дървените пейки и иконостаса, но каменната конструкция оцелява. За да заличат следите от зверствата си, месеци по-късно турците боядисват стените на църквата, но петната от кръв избиват отново и се виждат ясно в храма и днес.
Тези няколко дена остават в Историята на България като Баташкото клане.
След Освобождението от Турско робство църквата повече не се е изполвала за богосложения. През 1955г. тя е превърната в музей, където се пазят костите на загиналите мъченици, а през 1977 е обявена за национален исторически паметник на културата.