Къкринско ханче
Тип: Музей
Локация: Село Къкрина »
На английски: Kakrinsko hanche »
Къкринското ханче се намира в село Къкрина (община Ловеч) и известно с трагичният факт, че тук, на 27 декември 1872 г., турски заптиета (полицаи) залавят апостола на Свободата - Васил Левски.
В края на XIX век пожар унищожава порутената постройка и остават само основите ѝ. През лятото на 1901 г. проф. д-р Параскев Стоянов, заедно с Никола Цвятков, посещава руините на ханчето и прави архитектурна снимка на основите. Записва разположението и размерите на стаите. На 26 декември 1901 г. ловчанци и къкринци поставят паметна плоча на мястото, където е бил заловен Апостола.
На 5 юни 1924 г. в гр. Ловеч е създаден Комитет за възобновяване на къщата-паметник на Васил Левски в с. Къкрина. Инициатор и председател е д-р Никола Сяров. На 11 април 1926 г. е положен основния камък при подобаваща тържественост. Необходимите средства са дарени от Плевенския окръжен съвет, Ловешката градска община и множество частни лица.
Ханчето е открито на 10 май 1931 г. в присъствието на множество граждани, войскови подразделения и официални лица. Осветено е от Браницкия епископ Максим. Първи екскурзовод е Петко Цонев. Експозицията има историческа и етнографска стойност.
Къкринското ханче е обект на Регионален исторически музей в Ловеч и включен сред Стоте национални туристически обекта на БТС.